Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı nedir

 

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE DEVLET KATKISI NE KADARDIR ?

Bireysel emeklilik sistemine katılan ve sisteme katkı payı ödeyenlere devlet tarafından ödediği katkı payı tutarının % 25’i [ yüzde yirmi beşi ] oranında destek verilmektedir.

Bu çok önemli ve bireylerin bu sisteme dahil olabilmeleri ve kamu yönetiminin bu sistemden beklediği faydayı elde edebilmeleri için devletin sağladığı çok önemli bir imkândır.

Devletin vermiş olduğu bu yüzde yirmi beşin nasıl hesaplandığına baktığımızda örneğin bir bireysel emeklilik katılımcısı sisteme aylık iki yüz elli lira ödüyorsa ve yılda bu rakam üç bin liraysa devlet bunun yüzde yirmi beşi olan yedi yüz elli lirayı o bireysel emeklilik katılımcısının ödediği tutara ekliyor.

Ama burada bir kısıt söz konusu ve kısıt şöyle. Bir takvim yılı içerisinde verilecek devlet katkı payı

tutarı yıllık asgari ücretin brüt tutarının yüzde yirmi beşini aşamıyor.

2019 yılı verilerini esas alarak hesapladığımızda, 2019 yılı içerisinde aylık brüt asgari ücret 2.558.40.TL ve bunun yıllık tutarına baktığımızda 30.700.80.TL,bunun % 25’i [ yüzde yirmi beşi ] 7.675.20.TL yani bir bireysel emeklilik katılımcısına 2019 yılı için sisteme ödediği katkı paylarının toplamı üzerinden  Devlet tarafından verilecek en üst katkı payının limiti 7.675.20.TL ile sınırlıdır.

Bunu şimdi farklı bir örnekle izah etmek istediğimde siz her ay sisteme üç bin lira katkı payı ödüyorsunuz ve bir yıl boyunca ödediğiniz toplam katkı payı otuz altı bin lira ve bunun yüzde yirmi beşini aldığınız zaman bu 7.675.20.TL’nın üzerinde oluyor. Yani devletin 2019 yılı için katkı payı ödeyenlere verebileceği en yüksek Devlet katkısı 7.675.20.TL olarak gerçekleşiyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir