Bireysel emeklilik sistemi neden önemlidir ve neden sisteme dahil olunmalıdır

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ YATIRIM İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR ?

Bireysel emeklilik sistemine dahil olmanın çok önemli avantajları var, bu avantajları incelediğimizde birincisi insanlar çalışma hayatının içerisindeyken elde ettikleri ücret gelirleri ile emekli olduklarında hak kazandıkları yaşlılık aylığı arasında çok ciddi azalışlar meydana geldiğinden dolayı emeklilik dönemlerinde yaşam standartlarını devam ettirebilmeleri için maalesef ki ülkemizde ikinci bir iş yapmak durumunda kalıyorlar.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ İLE EMEKLİLİK DÖNEMİNDE NİSPETEN DAHA RAHAT BİR YAŞAM

Oysa ki hepimiz emeklilik döneminde daha huzurlu  daha mutlu ve alışık olduğumuz yaşam düzeyimizi eksilmeden devam ettirebileceğimiz bir ortam arıyoruz ve işte bireysel emeklik sistemi tam da bu noktada devreye giriyor ve insanlara ikinci bir gelir elde etme imkânı sunduğundan, emekli olduktan sonra gelirlerinde ciddi düşüş yaşayan bireyler bireysel emeklilik sistemine dahil olduklarında aldıkları o ek gelirle çalışırken ki yaşam standartlarını devam ettirme imkanına sahip oluyorlar.

Birinci nokta bu, ikincisi ülkemizde insanlar harcamalarını yaptıktan sonra ben tasarruf ederim

ve tasarrufa para ayırırım diyor.Fakat maalesef ki fiiliyata baktığımızda bu gerçekleşmiyor oysa ki bireysel emeklilik sistemine girdiğiniz zaman her ay hesabınızdan düzenli olarak bir kesinti yapılıyor ve böylelikle düzenli olarak fona bir para aktarılma imkanı doğuyor ve bu sistem de size düzenli olarak gelirinizden bir kısmını bireysel emeklilik sistemine katkı payı olarak ödemenizi sağlıyor.

KÜÇÜK BİRİKİMLERİNİZE DAHA YÜKSEK GELİR SAĞLAYAN SİSTEM

Diğer taraftan sizin küçük birikimlerinizi ya da harcamalarınızdan kalan o tutarı kendiniz değerlendirmek istediğinizde elde edeceğiniz bir gelir var ve fakat siz o tutarı katkı payı olarak bireysel emeklilik sistemi içerisine soktuğunuzda o zaman profesyonel ve mesleğinde uzman portföy yönetim şirketleri tarafından değerlendirildiği takdirde daha yüksek getiriler elde ediyorsunuz.

Çünkü bugün bireysel emeklilik şirketlerinin kurucusu olduğu fonları yöneten portföy yönetim şirketleri çok ciddi büyüklüğe sahip fonları yönetiyorlar ve tabii ölçek ekonomisi içerisinde bu kadar büyük fon yönetmenin getirdiği avantajlardan en önemlisi olan çok yüksek getirilerden de yararlanabilme imkanına sahip olabiliyorsunuz.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE DEVLET KATKI PAYININ ÖNEMİ

Siz bireysel emeklik sistemine katıldığınız takdirde seçmiş olduğunuz fonun getirisi uzun vadede devam ediyor ama bunun dışında siz sisteme eğer yüz lira ödüyorsanız devlet aynı zamanda bunun yüzde yirmi beşini yani 25.TL’sini size devlet katkı payı olarak ödüyor.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE YILLIK MAKSİMUM ALABİLECEĞİNİZ DEVLET KATKI PAYI NASIL HESAPLANIR ?

Burada şöyle bir bilgiyi de vermekte fayda görüyorum. Size bir takvim yılı içinde devletin ödeyeceği tutar yıllık brüt asgari ücretin % 25’ini [ yüzde yirmi beşini ] geçemiyor. Bu da baktığınız zaman bu gün 2019 yılı için asgari ücret aylık 2.558.40.TL üzerinden hesaplama yaptığımızda ve yıllık tutar olan 30.700,80.TL üzerinden yüzde yirmi beşini aldığınızda yaklaşık 7.675.20.TL civarında devlet size katkı payı ödüyor. Siz her yüz liranız için 25.TL / yirmi beş liralık katkı payı kazanıyorsunuz ve devletten 2019 yılı için maksimum 7.675.20.TL katkı payına hak kazanıyorsunuz. Bunun dışında aynı zamanda paranızın değerlendirildiği bir fonun getirisi söz konusu oluyor ve siz böylece çok daha yüksek kazanç elde etme imkânına sahip oluyorsunuz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir