Bireysel Emeklilik sistemi nedir ve ne hedefler

 

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ NEDİR ?

Bireysel emeklilik sistemi ülkemizde 2003 yılında mevcut kamu sosyal güvenlik kurumunun tamamlayıcısı olarak uygulamaya geçmiştir.

Sosyal Güvenlik Kurumunu tamamlayan ve gönüllülük esasına dayanan bir  emeklilik ve tasarruf sistemidir. Ülkemizde bireyler çalıştığı dönemde daha yüksek ücret alırken emekli olduklarında bağlanan yaşlılık aylığında çok ciddi düşmeler yaşanmakta ve emekli olan bireyler emeklilikte rahat bir yaşam maalesef geçirememekte ve ikinci bir iş arayışına girmektedir.

İşte bireysel emeklilik sistemi bu bağlamda çok önemli bir misyon üstlenmiş ve bireylerin emeklilik dönemindeki o ciddi gelir düşüşünü telafi etmek amacıyla ortaya çıkmıştır.

Bireysel emeklilik sistemi gönüllülük esasına dayanan ve devlet desteğini bünyesinde barındıracak şekilde birikim oluşturmaya imkân veren bir sistemdir.

Bu sistem sayesinde bireyler emekli olduktan sonra bireysel emeklilik sistemi kapsamında ek bir gelire sahip olmakta ve emeklilik dönemlerinde daha rahat bir yaşam sürmenin avantajına sahip olmaktadırlar.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir